MICHAEL JACKSON A LEGJOBB!!!!

mottó:: Ha csinálsz valamit csináld jól vagy inkább csinálj mást!!!!


                     Michael Jackson


Michael Jackson
Michael Jackson glove jacket 1984.png
Michael Jackson 1984-ben
Életrajzi adatok
Teljes név Michael Joseph Jackson
Becenév King of Pop (a pop királya), Mike
Született 1958. augusztus 29.
Származás Egyesült Államok USA, Indiana, Gary
Elhunyt 2009. június 25. (50 évesen), Egyesült Államok USA, Kalifornia, Los Angeles
Pályafutás
Műfajok Pop, R&B, rock, soul
Aktív évek 19672009
Kapcsolódó együttes(ek) The Jackson 5/The Jacksons
Hangszer Ének, multi-instrumentális, ütőhangszerek
Hang Falzett, tenor[1]
Tevékenység Énekes, dalszerző, táncos, koreográfus, színész, üzletember
Kiadók Motown, Epic
Honlap Hivatalos oldal

Michael Joseph Jackson (1958. augusztus 29.2009. június 25.) amerikai énekes, táncos és üzletember. A Jackson-család hetedik gyermeke volt, 1964-ben csatlakozott bátyjai (Jackie Jackson, Tito Jackson, Jermaine Jackson, Marlon Jackson, Randy Jackson) együtteséhez a The Jackson 5-hoz.[2] Apjuk, Joseph Jackson volt az együttes menedzsere. Michael 1971-ben szólókarrierbe kezdett és sikerei miatt megkapta "A Pop Királya" címet.[3] 1982-es albuma, a Thriller minden idők legnagyobb példányszámban eladott albuma és négy másik stúdióalbuma,[3] az Off the Wall (1979),[4] a Bad (1987),[3] a Dangerous (1991)[4] és a HIStory (1995)[3] szintén a világ legjobban eladott nagylemezeinek listáján szerepel.

1980 elejére Jackson meghatározó alakja lett az amerikai popzenének és pop kultúrának. Ő volt az első afroamerikai szórakoztató művész, aki elérte, hogy az MTV-nél addig mellőzött fekete bőrű előadók klipjeit lejátsszák. Mostmár szinte csak azt játszanak.[4] A Billie Jean című dalhoz készített klip volt az áttörés, ezt követte a Beat It és a Thriller című dalok klipje. Az MTV erősen bízott abban, hogyha a videoklipeknél promóciós eszközből művészeti formát csinál, azzal a csatorna hírneve is nőni fog.[4] A Black or White és a Scream videoklipjének köszönhetően Jackson maradandó „árucikkje” lett az MTV-nek 1990-re.[4] Televíziós sikerei mellett számos nehéz tánctechnikát népszerűsített: a robot táncot, a moonwalk-ot (holdsétát), gondosan kidolgozott színpadi előadásaival.[4] Egyéni zenei hangzása és vokál stílusa hatással volt több hip-hop, popzenei és kortárs R&B előadóra, több generációban.

Jackson több mint 300 millió dollárt gyűjtött és adományozott Heal the World Foundation[5] nevű alapítványának, és 39 segélyszervezetet támogatott. Más szemszögből személyes élete - beleértve változó megjelenését és viselkedését – jelentős problémákat és vitákat váltott ki, melyek rombolták a publikumban róla kialakult pozitív képet. 1993-ban gyermekzaklatással vádolták meg, de a nyomozást bizonyítékok hiányában lezárták így Jacksont nem helyezték vád alá.[2][6] Az énekes a ’90-es évek elejétől egészségi problémákkal küzdött, majd a ’90-es évek végétől ellentmondó pénzügyi jelentései is párosultak problémáihoz. Michael kétszer nősült meg és három gyermeke volt.[2][6] 2005-ben különböző szexuális zaklatások és számos más vád alapján bíróság elé állították, majd felmentették.[2][6] Michael Jackson tragikus hirtelenséggel 2009. június 25-én életének 50. évében hunyt el.[2]

Michael Jackson egyike azon kevés előadónak, akit a Rock and Roll Hall of Fame[7] két alkalommal is tagjai közé sorolt, és többször is bekerült a Guinness Rekordok Könyvébe, többek között a „Minden idők legsikeresebb előadója” címmel. 13 Grammy díjat kapott, 13 alkalommal volt kislemeze listavezető az Amerikai Egyesült Államokban szóló karrierje alatt – többször, mint bármelyik másik férfi előadó a Billboard Hot 100 történetében – és több, mint 750 millió eladott lemezével méltán érdemelte ki a World Music Awards[8] legtöbb felvételt eladó szóló előadó díját.

Élete és karrierje 

1958–75: Fiatalkora és a The Jackson 5 

Michael Joseph Jackson 1958. augusztus 29-én született Gary városában, Indiana államban[9] afroamerikai szülők gyermekeként: apja Joseph Walter "Joe" Jackson, anyja Katherine Jackson.[4] Ő volt a család 9 gyermeke közül a hetedik. Testvérei: Rebbie, Jackie, Tito, Jarmaine, La Toya, Marlon, Randy és Janet.[10] Joseph Jackson az acélműveknél dolgozott, mint darukezelő, aki testvérével R&B együttesükkel, a The Falconsszal gyakran lépett fel. Jacksont anyja a Jehova tanúi szellemében nevelte.

Jackson többször nyilatkozott arról, hogy apja kiskorától bántalmazta őt fizikálisan és lelkileg; véget nem érő, folytonos próbákkal és verésekkel.[11] Egy korábbi veszekedéskor – emlékezett vissza Marlon Jackson – apja Michaelt egyik lábánál fogva, fejjel lefelé lógatva verte. Joseph többször elgáncsolta, vagy falhoz szorította fiait. A családfő úgy akarta megtanítani gyermekeinek, hogy ne hagyják nyitva az ablakukat mikor alszanak, hogy egy éjszaka rémisztő álarcban kiáltozva mászott be az ablakon fiaihoz, elrémisztve őket az esetleges következményektől. Michael évekkel később egy interjúban azt mondta, sokáig szenvedett rémálmoktól, melyekben elrabolták. 2003-ban Joseph a BBC-nek bevallotta, hogy gyermekeit felverte álmukból.

Jackson először gyermekkori zaklatásáról egy Oprah Winfrey-nek tett 1993-as interjújában beszélt.[12] Azt mondta, gyermekkora alatt magányos volt, többször sírt emiatt és gyakran hányingere támadt, amikor meglátta az apját. Michael egy másik interjújában, a 2003-as Living with Michael Jacksonban arcát eltakarva sírt, mikor gyermekkori sérelmeiről beszélt.[13] Jackson visszaemlékezett egy esetre, mikor apja egy székben ült és egy övet tartott a kezében, mikor testvéreivel próbáltak, mert a családfő veréssel fenyegette meg őket, ha nem játsszák a dalokat tökéletesen.[11]

Jackson már ötéves korában csoporttársai előtt és karácsonyi ünnepségeken megmutatta zenei tehetségét.[9] 1964-ben Michael és Marlon csatlakoztak a Jackson Brothers nevű családi együtteshez - melynek tagjai addig Jackie, Tito és Jarmine voltak – háttérzenészekként, többnyire kongán és csörgődobon játszottak.[4] Jackson később háttérénekes és táncos lett, nyolcéves korukban Jarmaine-nel a zenekar énekesei lettek, ezért együttes nevét The Jackson 5-ra módosították.[9] A The Jackson 5-val 1966-tól 1968-ig turnéztak, többnyire fekete klubokban és találkozóhelyeken.[9] 1966-ban Michael vezetésével, James Brown I Got You (I Feel Good) című dalával és Motown slágerekkel megnyerték a helyi tehetségkutató versenyt.[4]

A The Jackson 5 számos dalt felvett, többek között 1967-ben a Steeltownnál a Big Boy-t, ám ezt a felvételt csak 1968-ban a Motown Records-nál adták ki. A Rolling Stone magazin egy későbbi számában mindent elsöprő zenei tehetségű csodának írta le Michaelt. Együttesük első négy kislemeze, az I Want You Back, az ABC, a The Love You Save és az I’ll be There a Billboard Hot 100 listájának első helyén végzett.[4] A The Jackson 5 első évei alatt a Motown kereskedelmi csoportja 9 évesnek, azaz két évvel fiatalabbnak állította Michaelt, ezzel nagyobb érdeklődést remélve. 1972-től Jackson négy Motownnál felvett szóló lemezt – a Got to Be There-t és a Bent is beleértve – vett fel. Ezek a The Jackson 5 szerzői joga alá tartoztak, majd ezekből sikeres kislemezeket tudtak eladni. 1973-ban a csapat eladásai csökkentek, ezért a Motown szigorúan szabályozta a The Jackson 5 alkotói szabadságát. Bár az együttes 1975-ig számos top 40 slágert, beleértve a top 5 diszkó kislemezt, a Dancing Machine-t és a top 20 sikert, az I am Love-ot vett fel, felbontották szerződésüket a Motownnal.[4][9]

1975–81: Szerződés az Epic lemezkiadóval és az Off the Wall 

A The Jackson 5 1975 júniusában leszerződött a CBS Records-hoz, ezzel csatlakozva Philadelphia International Records – a későbbi Epic Records – vállalathoz. A zenekar nevét The Jacksons-ra változtatták. 1976 és 1984 között az együttes folytatta turnéját, közben hat lemezt adtak ki. Ezen időszak alatt Michael lett a dalszövegíró, így az ő nevéhez fűződnek a Shake Your Body (Down to the Ground), a This Place Hotel és a Can You Feel It című szerzemények.

1978-ban Jackson főszerepet kapott az Óz című musicalben, Scarecrow szerepét játszotta. A musical zenei változatát Quincy Jones rendezte, aki megállapodásukat követően Jackson producere lett a film alatt, majd az énekes következő szólóalbumánál, az Off the Wallnál.

1979-ben Jackson eltörte az orrát egy táncpróbája alatt, ám az ez utáni, az orrán végzett plasztikai műtét sikertelen volt, hiszen Michael légzési nehézségekre panaszkodott. A további plasztikai beavatkozásokat már Dr. Steven Hoefflin végezte.

A következő albumát, az Off the Wallt Jackson Quincy Jones-szal együtt készítette, a dalokat Jackson, Rod Temperton a Heatwave-ből, Stevie Wonder és Paul McCartney írta. 1979-es megjelenésével ez volt az első lemez, melyen négy amerikai top 10-es sláger szerepelt, beleértve a legtöbb példányban eladott kislemezeket, a Don't Stop 'Till You Get Enough-t és a Rock with You-t. Az Off the Wall a Billboard 200-as listáján a harmadik legjobb lemez volt, világszerte több, mint 20 millió darabot adtak el belőle, az Egyesült Államokban 7 milliót. 1980-ban Jackson három díjat nyert az American Music Awards-on szólókarrierjéért: a Legjobb Soul/R&B lemez, a Legjobb férfi Soul/R&B előadó és a Legjobb Soul/R&B kislemez elismeréseket a Don't Stop 'Til You Get Enough-ért. Ugyanebben az évben a Billboard Music Awards-on a Legjobb fekete előadónak járó és a Legjobb fekete előadó albuma, majd a Grammy díjkiosztón a Legjobb férfi R&B vokálért járó címeket is magáénak tudhatta. Eladási sikereinek ellenére Jackson úgy gondolta, az Off the Wallnak nagyobb hatást kellett volna elérnie, ezért következő lemezével nagyobb sikert akart elérni. 1980-ban Jackson kapta a könnyűzenei ipar legnagyobb jogdíjait: 37%-át eladott lemezeinek.

1994: Első házassága 

Jackson és Lisa Marie Presley 1994. május 26-án házasodtak össze

1994. májusában Jackson feleségül vette Elvis Presley lányát, Lisa Marie Presley-t.[14] Először 1975-ben, a Jackson család egy MGM Grand Hotel és Kaszinóban tartott családi rendezvényén találkoztak, majd 1993-ban egy közös baráton keresztül újra kapcsolatba léptek egymással, majd ezután minden nap telefonon tartották a kapcsolatot.[15] Miután Michael gyermekmolesztálási gyanúba keveredett, szüksége volt Lisa Marie érzelmi támaszára, Lisa Marie-t aggasztotta Jackson egészségi állapota és gyógyszerfüggősége.[16] Lisa Marie ezt mondta: „Úgy gondoltam, nem csinált semmi rosszat, amiért ártatlanul megvádolták, és igen, beleszerettem. Meg akartam menteni őt. Úgy éreztem, meg tudom csinálni.”[17] Egy telefonbeszélgetésükben Lisa Marie zavarosnak írta le barátját.[16] Nem sokkal később rábeszélte Jacksont a peren kívüli megegyezésre és a gyógyulása érdekében egy rehabilitációra — Jackson mind a két tanácsot megfogadta.[16] 1993-ban Jackson egy telefonbeszélgetés során megkérte Lisa Marie kezét:[14] „Ha megkérném a kezed, hozzám jönnél?”.[16] Presley és Jackson a Dominikai Köztársaságban titokban házasodtak össze, a partikat több mint két hónapos házasság után tartották meg. A szenzációhajhász média spekulánsai szerint a házasság csak trükk volt, hogy helyrehozzák Jackson szexuális botrányokkal megtépázott hírnevét.[14] Jackson és Presley kevesebb, mint két év múlva elváltak, majd barátok maradtak.[18]

A visszatérés – This is it! 

Az évek óta tartó találgatások és csönd után Michael Jackson 2009. március 5-én bejelentette, hogy 10 koncert erejéig visszatér, és elénekli azokat a számokat, amelyeket rajongói szeretnének. Később a koncertek száma 30-ra, majd 50-re nőtt a hatalmas érdeklődés hatására. Beállított két újabb rekordot: egy embert ennyien nem láttak még egy helyen fellépni (O2 Aréna), és az ő koncertjeire keltek el leghamarabb a jegyek az egész világon, a Guinness Rekordok Könyve mérései szerint minden másodpercben 2 jegyet adtak el. 2009. A koncert előkészületeinek felvételeiből mozifilm készült That Is It címmel, melyet világszerte (magyar idő szerint) 2009. október 28-ától kezdenek el vetíteni. Az előadások csupán két hétig tartanak.

június 25-én a popsztár Los Angeles-i bérelt otthonában rosszul lett. A kiérkező mentők már eszméletlen állapotban találták, és a légzése is leállt. Szívinfarktus gyanújával szállították kórházba, ahol a keringése összeomlott, majd nem sokkal később elhunyt. Az elsődleges vizsgálatok a szívrohammal ellentétben (hirtelen) szívmegállást állapítottak meg a halál kiváltó okaként.[19][20] Halála bejelentése után milliók gyászolták világszerte. Nyilvános showműsor keretében történő búcsúztatására 10 millió ember szeretett volna ellátogatni. Végül sorsolás keretében 17 500-an kaptak ingyenjegyet a 2009. július 7-én Los Angelesben megrendezett eseményre. A búcsún több afroamerikai előadó lépett fel Michael Jackson számaival. A CNN és minden nagyobb tévéadó közvetítette; a műsor több száz millió embert vonzott a képernyő elé.

2009. szeptember 3-án a Forest Lawn (Los Angeles) temetőben helyezték végső nyugalomra.[21]

Rekordjai

  • Minden idők legnagyobb számú amerikai nézőseregét vonzotta a TV elé, amikor fellépett a 27. Superbowl meccs félidejében.
  • A Thriller minden idők legnagyobb példányszámban elkelt albuma, több mint 104 000 000[28] eladott lemezzel + a halála utáni lemezeladások ( + 4,5 millió lemez) , ezzel Thriller című albuma újra a legkeresettebb zenei anyaggá vált.
  • Első önálló szólóalbuma, az 1979-es Off the Wall volt az első olyan lemez, amiről négy dal is bekerült a legjobb tízbe. Az 1987-es Bad album is beírta magát a zene történelmébe, hiszen a lemezről öt szám (Dirty Diana, Man in the Mirror, The Way You Make Me Feel, Bad és az I Just Can't Stop Loving You) is volt listavezető az USA-ban és Európában is.
  • A Bad-turné, ami 1987-től 1989-ig tartott, minden idők legsikeresebb koncertturnéja volt.
  • Az 1984-es Grammy-díjkiosztó gálán egy este 8 díjat nyert, amit sem előtte, sem utána senki sem múlt felül.
  • A Guinness Books of World Records szerint minden idők legtöbb pénzt kapó reklámembere Michael Jackson, aki a Pepsitől 4 reklámért 12 millió dollárt kapott.
  • A Guinness Books of World Records szerint minden idők legnagyobb szerződése a szórakoztatóiparban Michael Jackson nevéhez kötődik. Az egyezséget a 90-es évek elején kötötte meg a Sonyval, s értéke meghaladja az 1 milliárd dollárt.
  • 1983-ban ő lett az első olyan művész, aki ugyanabban az időben uralta a Billboard rockalbumok, rockkislemezek, R&B-albumok és R&B-kislemezek listáit.
  • A Jackson Five volt az első csapat, amelynek négy egymást követő dala lett listavezető sláger.
  • A Blood on the Dance Floor című album, amely szinte egyáltalán nem kapott reklámot, s a sajtó alaposan lehúzta, minden idők legtöbb példányszámban elkelt remixlemeze.
  • A Guiness Rekordok könyve szerint Michael Jackson minden idők legsikeresebb előadója.


Nagylemezei

Motown-kiadások:

Epic-kiadások:

Oldal: ˛˛°°Michael Jackson cikkek˛˛°°
MICHAEL JACKSON A LEGJOBB!!!! - © 2008 - 2024 - michaeljacksonlegjobb.hupont.hu

A HuPont.hu-nál a honlap készítés egyszerű. Azzal, hogy regisztrál elkezdődik a készítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »